Den otevřených dveří na úložišti Richard proběhl už počtvrté

Akce přilákala na 150 lidí

22. září 2022

Do ruky dozimetr, na sebe bundu, helmu, baterku, sebezáchranný přístroj, absolvovat speciální školení a v doprovodu průvodce vyrazit do hlubin Bídnice, přesněji do úložiště radioaktivních odpadů Richard. Tento zážitek absolvovalo v sobotu 17. září téměř 150 návštěvníků 4. ročníku Dne otevřených dveří.

Do podzemí

Zájemci si mohli prohlédnout nejen podzemí a přesvědčit se tak, jak je úložiště chráněno a jak se v něm radioaktivní materiály ukládají, ale čekal je program také na povrchu. Dozvědět se mohli více třeba o unikátní zkušebně obalových souborů, která je umístěna v areálu, monitorování úložiště a jeho okolí, které slouží k prokázání bezpečnosti zařízení, nebo o radioaktivitě obecně. Prohlédli si sudy, v nichž se materiály ukládají a další obalové soubory, čekala na ně také částicová kamera, různá videa i fotokoutek. U všech stanovišť čekali zaměstnanci SÚRAO připraveni zodpovědět všemožné a mnohdy opravdu překvapující dotazy.

A co se návštěvníkům líbilo nejvíce?

„Poutavý a uklidňující výklad paní průvodkyně.“

„Možnost vidět něco, co se jen tak nevidí.“

„Zajímavé podzemí s dlouhou historií.“

A jako důkaz, že zájmy návštěvníků se ubíraly všemi směry: „Slečna v informačním středisku.“

Pokud byste i vy chtěli vidět „něco, co se jen tak nevidí,“ budete mít možnost zase za rok, kdy se brány Richarda opět nejspíše v září otevřou.

Prohlédněte si fotogalerii

Přiřazené štítky